JAK ZADBAĆ O SWOJE SPRAWY FINANSOWE (DLA KOBIET i nie tylko)

/
4 Comments
 Nie trzeba, wręcz nie należy oddawać swych spraw finansowych w ręce osób innych niż my same. To my powinnyśmy o nie same zadbać i wiedzieć ile pieniędzy możemy wydać, ile zainwestować, a ile zaoszczędzić. Taka świadomość jest bardzo przyjemna. Wiesz, że możesz sobie coś kupić, bo już wyznaczyłaś na to swoje pieniądze i nie wpadasz już w panikę, gdy się okazuje, że zapomniałaś o jakichś wydatkach i lepiej by było nie kupować tej rzeczy za którą już dawno zapłaciłaś i ją używałaś.
Dlatego właśnie postanowiłam zadbać o swoje sprawy finansowe. Po co się opierać czemuś co wytworzy w nas nowe umiejętności i podbuduje naszą samoocenę dlatego, że potrafimy to zrobić i potrafimy to zrobić wspaniale (bo nie jest to wcale takie skomplikowane).


Punkt 1. ZDROWE RELACJE Z PIENIĘDZMI.

Chciałabym podkreślić jedną sprawę : PIENIĄDZE NIE SĄ ZŁE. Są jedynie obecną wersją zdobywania rzeczy, które są człowiekowi potrzebne. Kiedyś gdy potrzebowało się czegoś np. jedzenia wymieniało się je za jakiś przedmiot, albo się je samemu uprawiało. Tak więc pieniądze są tym „przedmiotem” za którego wymianę możemy otrzymać jedzenie, pomóc komuś w potrzebie, a nawet możemy je pomnożyć i w przyszłości pomóc komuś w rodzinie jeżeli będzie taka potrzeba.

Jak dla mnie fajna perspektywa, więc trzeba coś z nią zrobić….


Punkt 2. DBAJĄC  O  SYTUACJĘ  FINANSOWĄ  DBASZ  O  SWOJĄ  RODZINĘ.

Wiadomo, że każdy chce dla swojej rodziny jak najlepiej. W związku z czym zadbajmy o to, aby w razie nieoczekiwanej sytuacji nie zwiększyć sobie problemu potrzebą zadłużania się w  celu rozwiązania  naszej  sytuacji rodzinnej. Wcześniej będziemy zabezpieczeni na niespodziewane sytuacje i wydatki z nimi związane.
W tym punkcie należy nadmienić jedną ważną rzecz. A mianowicie aspekt szczodrości. Większość kobiet ma skłonność do obdarzania innych swym wsparciem w sposób przekraczający ich stan posiadania. Jeżeli pomoc osobie daje wyłącznie jej korzyść, a umniejsza siły osoby obdarowującej to nie można nazwać tej sytuacji aktem szczodrości (przykład: jeżeli musisz się zadłużyć, aby podarować komuś pieniądze - oddziałuje to na ciebie niekorzystnie i nie jest aktem szczodrości). SZCZODROŚĆ opiera się na obdarowywaniu osób, które w danej chwili potrzebują pomocy, należy być świadomym jak dar wpłynie na osobę obdarowywaną i powinien płynąć z miłości do tej osoby.


Punkt 3. WCALE NIE MUSISZ BYĆ BOGATA, ABY ZAJMOWAĆ SIĘ FINANSAMI.

Jeżeli chodzi o mnie na pewno do bogatych finansowo osób nie należę, ale postanowiłam wiedzieć co robić ze swymi finansami, aby w przyszłości jak się one pomnożą nie pozwolić na ich nieoczekiwane zniknięcie wynikające z decyzji opartych na mojej niewiedzy.


Punkt 4. MASZ PRAWO BYĆ BOGATA.

Ten punkt jest dla tych którzy sami się sabotują w sytuacji gdy wartość na ich kącie wzrasta. Bycie bogatym to nic złego. Jeżeli jesteś w takiej sytuacji pomyśl jak wiele możesz zarobić i osiągnąć. Najbogatsi ludzie na ziemi starają się dzięki swemu bogactwu pomagać innym w potrzebie. Więc popatrz na to jak na dar i ciesz się nim, wiedząc jak wiele dzięki niemu można zdziałać.


Punkt 5. PRZED PODEJMOWANIEM FINANSOWYCH DECYZJI ZDOBĄDŹ WIEDZĘ NA ICH TEMAT.

Przed każdą decyzją finansową należy zbadać teren, żeby nie zrobić poważnego błędu. Zanim podejmiesz decyzję np. w jakim banku otworzysz konto wcześniej sprawdź czy nie okaże się,
że ostatecznie możesz na tym stracić. Biorąc pod uwagę konta sprawdź czy jego prowadzenie jest darmowe, czy nie ma opłat za kartę płatniczą oraz czy nie ma prowizji za przelewy lub za wypłacanie pieniędzy z bankomatu. Korzystając z takich kont nie będziemy tracić miesięcznie od 5 do nawet 20 zł, które można wydać na coś ważnego lub zaoszczędzić na później.




SPRAWY PRAKTYCZNE


Wreszcie przyszedł czas na sprawy bardziej praktyczne.

1.      1.  KONTO  BANKOWE.

Jak wspomniałam we wcześniejszym przykładzie KONTO  BANKOWE powinno być darmowe (żadnych opłat za prowadzenie, kartę, przelewy, wypłaty). Warto o to zadbać, ponieważ sumy prowizji mogą się znacząco skumulować, a dlaczego mamy oddawać te pieniądze bankowi skoro możemy je zainwestować w nasze marzenie. Ważne jest także, aby dowiedzieć się czy bank oferuje ubezpieczenie depozytów w ramach programu ochrony (BFG) i jak to przebiega. Ma ono na celu zapewnienie, że w razie gdy instytucji coś się przydarzy pieniądze choć w jakimś stopniu są  zabezpieczone i zostaną nam wypłacone.

2.       2.  KONTO OSZCZĘDNOŚCIOWE.

Warto także oprócz zwykłego konta bankowego posiadać KONTO OSZCZĘDNOŚCIOWE na które wpłacamy pieniądze pozostające nam z comiesięcznych wydatków na rachunki, jedzenie, karnety na siłownie itp. (co miesiąc warto odłożyć na to konto jakąś sumę którą udało się nam zaoszczędzić). Ważne jest, aby te pieniądze pozostawały na koncie i ich suma rosła w związku z czym potrzebujemy jak najwyższego oprocentowania. Na tym koncie będą rosły fundusze na  nieoczekiwane sytuacje i będzie ono naszym zabezpieczeniem dzięki którym nie będziemy zmuszenie do korzystania z kredytów bankowych. Na takim koncie możemy mieć ograniczenia co do ilości darmowych wypłat miesięcznie. Jednakże chodzi nam o to aby na nim zaoszczędzić, a nie korzystać z niego jak ze zwykłego konta, więc nie jest to problemem. Zdaniem specjalistów dobrze na takim koncie mieć zabezpieczenie pokrywające  wydatki na osiem miesięcy. Jednak taki proces trochę trwa i nie ma co się nim de motywować. Ja jestem na samym początku tej drogi, ale uważam, że takie konto jest niesamowicie przydatne na przyszłość.

3.       3. KONTROLA WYDATKÓW I PRZYCHODÓW.

Dobrze jest spisywać swoje wydatki oraz ilość pieniędzy jakie wpływają na nasze konto. Jeżeli o mnie chodzi używam do tego programu Excel. Płacąc za coś wpisuję to w tabelki i wiem ile pieniędzy wydaję i ile mi pozostało oraz jak mają się moje oszczędności.
Jest to ważne, aby oszacować ile pieniędzy potrzebujemy miesięcznie i ile jesteśmy w stanie zaoszczędzić. Warto wiec poświęcić na to trochę czasu. Można to robić zaraz po wydaniu pieniędzy lub zebrać wszystkie rachunki i wpisać wszystko pod koniec miesiąca.






Staram się wprowadzać to co opisałam w życie i przy okazji sprawia mi to dużo przyjemności. Uważam, że każdy zasługuje na to aby być świadomym swych decyzji finansowych, więc  CZAS  O  TO ZADBAĆ.

Jeżeli podobał ci się post, albo masz inny pomysł o tym jak zadbać o finanse to zostaw komentarz.


Opisane na podstawie: Orman S., „Kobiety i finanse”
Zdjęcie: edu.info.pl
Jeżeli ten post przyniósł Ci jakąkolwiek wartość podziel się nim z innymi...

To również może Ci się spodobać

4 komentarze:

  1. ciekawa perspektywa odnośnie pieniędzy :) podoba mi się i mam nadzieję ją niedługo wykorzystać w praktyce :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za wsparcie Siostra :-) Miło mi, że Ci się podoba.

      Usuń
  2. Bardzo ciekawy post. Zapraszam też do siebie http://tasteandlifestyle.blogspot.com/search/label/finanse.
    Na moim blogu aktualnie są dwa posty o oszczędzaniu. Dobrze pasują do Twoich postów Aniu. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo praktyczny wpis:) Dla mnie jak znalazł :P Biorę się za oszczędzanie ! :)
    Zapraszam do siebie :)

    OdpowiedzUsuń




Obsługiwane przez usługę Blogger.